VAN KEDİSİNDEN REKOR DOĞUM

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi bünyesinde bulunan Van Kedi Villası’nda koruma altındaki bir anne kedi, 10 yavru dünyaya getirerek rekor kırdı.


Cana yakınlığı, beyaz ipeksi kürkü, aslan yürüyüşü, tilki kuyruğuna benzeyen uzun ve kabarık kuyruğu, değişik göz renkleri ve suya düşkünlüğüyle kentin en önemli değerlerinden olan Van kedileri, neslinin sürdürülebilmesi için özenle korunuyor.

Van Kedi Villası’nda titizlikle koruma altına alınan ‘Nazlı’ isimli kedinin tek seferde 10 yavru doğurması herkesi şaşırttı.


Dünyaca ünlü Van kedileri şartları ve bakımlarının iyi yapılmasından dolayı doğumları Eylül ve Ekim ayına kadar sürüyor. Farklı göz renkleriyle dikkat çeken kediler bin 500 liraya sahiplendirilirken, ‘Nazlı’ kedi tek batında değeri 15 bin lirayı bulan yavru kedi dünyaya getirmiş oldu.

Van YYÜ Kedi Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, daha önce 10 yavru doğuran anne kediye rastlamadıklarını ve bu sayının bir rekor olduğuna dikkat çekti.

Son yıllarda doğum dönemindeki kedileri özel beslediklerini ifade eden Merkez Müdürü Kaya, “Bu durum yavru sayısı üzerine etki ediyor. Ama bir annenin bir batında 10 yavru doğurması bizim içinde çok sürpriz oldu. Kedilerde ortalama 4 yavru, şu ana kadar da en fazla 7 yavru doğuran anne görmüştük” dedi.


Kaya, kedi sayısına gelir açısından bakmadıklarını, nesli tükenmekte olan bir hayvanı çoğaltmaya çalıştıklarını vurguladı.

Yorum Yap