ÜRETİCİLERE 4,1 MİLYAR DAHA DESTEK VERİLECEK

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,
3. Tarım ve Orman Şürası tanıtım toplantısında, tarımsal verimi ve sürdürülebilirliği artırmak adına verilen desteklere değindi.
Geçen yıl üreticilere 14,9 milyar lira nakit hibe tarımsal destek sağlandığını vurgulayan Pakdemirli, “2019 yılında üreticilerimize sağlanacak tarımsal desteği 16,1 milyar lira olarak belirledik. Bunun da 12 milyar lirasını üreticimize ve çiftçimize ödedik.” dedi.
Pakdemirli, geçen yıl Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince üreticilere faiz oranı sıfır ila yüzde 8,25 aralığında olmak üzere 42,8 milyar lira kredi kullandırıldığını belirterek, kırsal kalkınma alanında gerçekleştirilen 25 bin proje ve toplamda 9 milyar lira hibe ödemesiyle 200 bin vatandaşa istihdam sağlandığını anlattı.
Tohumluk ihtiyacının tamamının iç üretimle karşılanması ve tohumluk ihracatının artırılması yönündeki çalışmalara ağırlık verildiğini dile getiren Pakdemirli, yerli tohumculuğu ve fidancılığı geliştirmek için yaklaşık 1,7 milyar lira destek verildiğini vurguladı.
Pakdemirli, “Tohumluk üretiminde ihracatın ithalatı karşılama oranı 2002’de yüzde 31 iken, 2018’de yüzde 85 oranına ulaşmıştır. 2023’te ise bu oranı yüzde 100’ün üzerine çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Yorum Yap