“TRAKYA İLKEREN”DE HASAT ZAMANI

Bağcılık alanında ülke genelinde yapılan çalışmalarla adından sıkça söz edilen Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde hasat başladı.

Hasada, enstitüde tescil ettirilen 19 çeşitten biri olan ve diğer üzüm çeşitlerine oranla daha erken olgunlaşan Trakya İlkeren ile girildi.

Trakya İlkeren, sofralık üzüm çeşitleri içerisinde kültürel özellikleri açısından değerlendirildiğinde çok erken olgunlaşması ve renk yapması; verimliliği ve kuvvetli gelişimi ile sadece Trakya bölgesinde değil, ülke genelinde de pek çok alanda farklı terbiye ve destek sistemlerinde yetiştiriliyor.

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Gürkan Güvenç Avcı, yetiştiricilik ve üretim çalışmaları ile birlikte enstitüde bugüne kadar toplam 111 araştırma projesini sonuçlandırılarak uygulamaya aktarıldığını ifade ederek, “Halen 30 TAGEM destekli, 2 TÜBİTAK destekli, 1 Avrupa Birliği Era-Net projemiz devam etmektedir, 2019 yılında 5 yeni proje teklifimiz daha kabul edilerek çalışmalara başlanmıştır.” dedi.

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü olarak 2019 yılı itibarıyla melezleme ıslahı ile 17 çeşit, seleksiyon ile 2 çeşit olmak üzere 19 çeşidi tescil ettirerek bağcılığa kazandırdıklarını dile getiren Avcı, şunları kaydetti:

“1965 yılında başlatılan ‘Asma Genetik Kaynaklarının Toplanması, Muhafazası’ projesi kapsamında enstitüde yerli üzüm çeşitlerimizden oluşturduğumuz Koleksiyon Bağlarında ise asma çeşit / genotip sayısı bin 500’ü geçmiş durumdadır. Bugün itibarıyla tescil ettirdiğimiz bu 19 çeşitten biri olan Trakya İlkeren çeşidinin hasadına başlamış bulunuyoruz. Trakya İlkeren, sofralık üzüm çeşitleri içerisinde kültürel özellikleri açısından değerlendirildiğinde çok erken olgunlaşması ve renk yapması; verimliliği ve kuvvetli gelişimi ile sadece ilimiz ve bölgemizde değil ülkemizde de pek çok alanda farklı terbiye ve destek sistemlerinde yetiştirilmektedir.”

Yorum Yap