“TAŞIYICI ANNE OLARAK İTHAL EDİLDİLER KASAPLIK ET OLDULAR”

 

TİGEM’in Embriyo Transferi Projesi kapsamında, yurt dışından taşıyıcı anne olarak ithal ettiği büyükbaş hayvanların, projenin başarısız olması üzerine kesime gönderildiği ortaya çıktı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakmedirli, damızlık ihtiyacının karşılanması için  Embriyo Transferi Projesi kapsamında yurtdışından ithal edilen sığırların, projenin başarısız olması üzerine kesime gönderildiğini açıkladı.

Gürer, ithal hayvanlardaki ölüm artışı ve şartlı kesimlerin fazlalığını, soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Gürer, “TİGEM Sayıştay raporlarında 2018 yılında teknik yönetmenlikte yer alan sayının dört beş katı daha fazla ithal hayvan ölümü ve şartlı kesim gerçekleşmiştir. Bu konuda, denetim ve inceleme ile hayvan ölümü ve hastalıkları nedenleri incelenmiş midir? Bakanlığa bağlı ne kadar alan karantina bölgesi olarak hayvan konaklamasına kapalı bulunmaktadır?” şeklindeki sorularının yanıtlanmasını istedi.

Gürer’in önergesine yanıt veren Pakdemirli, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) bağlı 14 işletmede Mart 2020 itibarıyla 30 bin baş sığır ve 9 işletmede 236 bin baş koyun varlığı ile damızlık yetiştiriciliğinin sürdürüldüğünü bildirdi.

Her bir damızlık ineğin 2 ile 8 baş aralığında buzağı verdiğini, bu verimin TİGEM işletmelerindeki ortalamasının ise 4 baş buzağı olduğunu belirten Pakdemirli, şunları kaydetti:

“Hayvancılığı gelişmiş ülkelerdeki bu sayı 2,5 ile 3,5 aralığında olup, TİGEM ortalamasının altındadır. Ortalama 4 buzağı alınan inek damızlık vasfını kaybedeceği için reforme edilir ve kasaplık olarak değerlendirilir. Damızlık sığır yetiştiriciliği yapılan işletmelerde her yıl ana inek sayısının yüzde 25’i reforme edilir ve bunların yerine düveler ana kadrosuna aktarılır. Keza damızlık koyun ve keçi yetiştiriciliğinde de ortalama 4 doğum yapan hayvan reforme edilir ve ana kadroya yeni dişi toklular aktarılarak damızlık sürü ana sayısı korunur.”

 

EMBRİYO PROJESİ BAŞARISIZ OLDU

 

Genç Çiftçi Projesi kapsamında besilik statüde ithal edilen etçi sığırların bir kısmının TİGEM tarafından yürütülen Embriyo Transferi Projesi kapsamında taşıyıcı anne olarak kullanıldığını ifade eden Bakan Pakmedirli, “ Ancak Ülkemizde araştırma aşamasında ve çok yaygın olmayan Embriyo Transferi Projesinde istenilen başarının elde edilememesi üzerine TİGEM Yönetim Kurulu’nun kararı ile zaten besilik statüde ithal edilen etçi sığırların kesime gönderilmesi ve projenin sonlandırılması kararı alınmıştır. Söz konusu ithal etçi sığırlar kesime gönderilerek Bakanlığımız İlgili kuruluşu Et ve Süt Kurumunda normal kesim yaptırılmıştır.” ifadesini kullandı.

Yorum Yap