SULTANİYE ÜZÜMDE FİYAT BEKLENTİSİ 12 TL

Salihli Ovası’nda bağlardan kesilen dünyaca ünlü Sultaniye üzümleri, kurutma alanlarına serilmeye başlandı. Üreticiler ise 12 lira üzerinde fiyat beklentisi içerisinde olduklarını dile getirdi.


Salihli Ovası’nın en önemli ihracat ürünü olan çekirdeksiz Sultaniye üzümü hasadına başlandığını belirten Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, “Salihli Ovası’nda 100 bin dekar alanda kuru üzüm yetiştiriliyor. Kaliteli bir şekilde yetiştirilen üzümlerin birçoğu bandırılıp bir kısmı da naturel olarak kurutulmaktadır. Kurutulan üzümlerin birçoğu da ihracat edilmektedir” dedi.

Geçen yıla göre çiftçinin girdi maliyetlerinin yüzde 100 arttığını dile getiren Yalvaç, “Çiftçimiz yetiştirdiği üzümünü daha iyi fiyata satıp, geçen yıldan artan maliyetleri kapatmak istiyor” diye konuştu.

Durasıllı Mahallesinde çocukluktan beri baba mesleği çiftçilikle uğraştığını belirten üzüm üreticisi Süleyman Güney ise, “Fiyatların 12-13 lira bandında olmasını bekliyoruz. Çünkü maliyetlerimiz her geçen yıla göre artmaktadır. Eğer üretici üzümünü 12 liranın altında satarsa zarar eder.” dedi.


Üretici Mehmet Ali Karabulut ise şunları söyledi: “Biz üreticilerin girdi maliyetleri her geçen gün artarak karşımıza çıkıp çıkıp geliyor. Fakat biz yetiştirdiğimiz üründe bu fiyat artışını kesinlikle yaşayamıyoruz. Üretici olarak üzümümüzle ilgili bir istikrar olmasını büyüklerimizden talep ediyoruz. ”

Yorum Yap