ORMANLAR KADINLARIN ELLERİNDEN YEŞERİYOR

Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü bünyesindeki fidanlıklarda çalışan kadınlar, yılda ürettikleri 15 milyondan fazla fidanla 8 ilde oluşturulan ormanlara önemli bir katkı sunuyor.
Elazığ’da bulunan Orman Bölge Müdürlüğü bünyesindeki 7 adet fidanlıkta çalışan yaklaşık 150 kadın, binlerce hektarlık alanda yeni ormanların oluşturulması, korunması ve geliştirilmesi için çalışıyor. Fidanlar, Elazığ başta olmak üzere Malatya, Bingöl, Bitlis, Tunceli, Muş, Van ve Hakkari’de yaklaşık 200 bin dekar alana dikiliyor.
Bu yıl 15 milyon fidan dikmeyi hedeflediklerini anlatan Elazığ Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, “ Bu fidanları üretirken, bakımlarını yaparken veya sahada dikerken en çok kadınlarla çalışıyoruz. Kadınlar daha titiz ve hassas çalıştıkları için fidanlar daha kaliteli oluyor. 3-4 yıl bakımları da kadınlar tarafından yapılıyor. Bundan dolayı son dönemde Elazığ’daki ağaçlandırma sahalarında ve üretimimizde büyük başarı elde ettik” diye konuştu.


Sahada çalışan 2 çocuk annesi Güllü Cihan, “19 yıldır burada çalışıyorum. Biz bunlara çocuğumuz gibi bakıyoruz. Yetiştiriyoruz, otunu alıyoruz ve bakımını yapıyoruz. Ekmeğimizi burada kazanıyoruz. Hem ekmeğimiz hem de geleceğimiz için çalışıyoruz” diye konuştu.
Hüsniye Donuk ise, “Çocuklarımın rızkını buradan götürüyorum. Bunun ekimi, dikimi, çapası, büyütmesi hepsi bize ait. Çocuk gibi bunlara bakıyoruz. Çocuklarımızdan fazla bunlarla ilgileniyoruz. Yaz kış sürekli çalışıyoruz” dedi.

Yorum Yap