MUĞLA’DA İPEK BÖCEKÇİLİĞİ SEFERBERLİĞİ

Verimli toprakları  ve  başat ürünleri ile Türkiye’nin tarım kentlerinden biri olan Muğla’da Büyükşehir Belediyesi talep üzerine İpek Böcekçiliği Projesi’ni başlattı.
Seydikemer Çobanlar Mahallesi’nde başlatılacak proje ile 15 dönüm araziye ipek böceğinin tek besin kaynağı olan 3 bin 300 adet dut fidanı dikilecek. Kozabirlik ile işbirliği içinde yürütülen projeden, ilk etapta 80 ailenin yararlanması, ilerleyen dönemlerde de tüm Muğla geneline yayılması hedefleniyor.


Muğla’nın turizmde, tarımda, madencilikte, kültür ve sanatta ülkemizin en önemli kentlerinden biri olduğunu söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün özellikle tarımsal gelişmenin üreten, gelişen bir topluma dönüşmekte başat sektör olduğunu belirtti.
Başkan Gürün; “Tarım laboratuvarı, alım garantili çiçek üretimi, yerel tohum merkezi, meyve sebze kurutma tesisi, yem ve fidan desteği, koku vadisi projesi, trüf mantarı ve sakız ağacı gibi birçok yenilikçi hizmet ve projemizden sonra üreticilerimize ipek böcekçiliği üretiminde de destek oluyoruz.
Üreten, ürettiğinin karşılığını alan, toprağının hakkını veren üreticilerimizle Muğla’mız ve ülkemiz kalkınacak. ” dedi.

Yorum Yap