LAVANTA TURLARINA İLGİ ARTIYOR

Türkiye’nin hızla popülerleşen turizm bölgelerinden olan Isparta’nın Kuyucak köyündeki lavanta tarlaları son yıllarda ziyaretçi akınına uğruyor.

Lavanta üretiminin yüzde 90’ını sağlanan Kuyucak köyü son yıllarda turizm açısından büyük kademe kaydetti.

Köyde üretilen lavanta suyu, lavanta çayı, lavanta yağı ve dondurması gibi bölgeye has yeni ürünler de vatandaşların ilgisini çekiyor.

Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken lavanta tarlaları günübirlik turlar sayesinde düşük maliyetlere ziyaret edilebiliyor. Buraları ziyaret eden vatandaşlar gün boyunca lavantalarla bol bol fotoğraf çektiriyor.

Eskişehir 222 Turizm Seyahat Acentası Kültür Turları Sorumlusu Fatih Çetin, lavanta turlarına ilgiden memnun kaldıklarını belirtti.

Son dönemlerde Türkiye’de gündeme gelen lavanta bahçeleri turlarının ciddi anlamda hareketlendiğini belirten Çetin, şunları kaydetti:

“Günübirlik turlara çevirdiğimizde ciddi bir artış ile karşılaştık. Meğer insanlar gitmek istiyor ama hem vakitten hem de parasal açıdan gidemiyorlar. Yaklaşık her hafta ortalama 4-5 otobüs sayısı ile ortalama 200-250 kişiyi misafir etmiş olduk. Biz bugün itibarıyla 2 aydır yapıyoruz. Tahmini olarak 2 bin kişiyi Eskişehir’den lavantaya taşıdık.”

Fatih Çetin ayrıca günlük olarak düzenledikleri lavanta turlarının fiyatının 165 lira olduğunu ekledi.

Yorum Yap