KUYUMCULUĞU BIRAKIP TARIMA YÖNELDİ

Kayserinin Yahyalı ilçesinde girişimci Abdulkadir Göksun, babadan kalma kuyumculuk mesleğini bırakarak, Kırsal Kalkınma Destekleri Programı çerçevesinde hibe desteği başvurusunda bulundu ve soğuk hava deposu ile seçme-paketleme tesisi kurup 5 ülkeye elma ihracatı yapmaya başladı.

Asıl mesleklerinin kuyumculuk olduğunu dile getiren Göksun, 70 dönüm kadar elma bahçelerinin bulunduğunu belirterek, “Elma işinde soğuk hava deposu ihtiyacı oldu. Ufak çaplı bir soğuk hava deposu yapmayı düşündük. İki arkadaşım ile önce 3 bin tonluk bir soğuk hava deposu kurmayı kararlaştırdık. Kırsal Kalkınma Destekleri Programı olduğunu duyduk ve Yahyalı İlçe Tarım Müdürlüğündeki seminerlere katıldık” dedi.

İlk yıl teşvik için başvurduklarını ancak teşvik çıkmadığını anlatan Abdulkadir Göksun, “İkinci yıl ise 5 bin ton kapasiteli soğuk hava deposu ve seçme-paketleme tesisi olduğu takdirde 1 milyon 500 bin liralık teşvik verileceğini öğrendik. Biz de 2015 yılında 5 bin tonluk depo ve seçme-paketleme tesisi ile işe başladık. 2017 yılında ise kapasitemizi 10 bin tona çıkardık. Şu anda 3. yılımızda sezonu kapattık ve yeni sezona hazırlanıyoruz” diye konuştu.

Yahyalı ilçesinde ağaçtan inen her 4 elmadan birini yani ilçedeki elmaların yüzde 25’ini depoladıklarını dile getiren Göksun, “Ürünlerin yüzde 50’lik kısmını iç piyasada değerlendiriyoruz. Geri kalanları Irak, Suriye, Suudi Arabistan, Rusya, Hindistan’a gönderiyoruz.” dedi.

Yorum Yap