Kurbanlık pazarlığında tokalaşmak yasak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kurban Bayramı için 1,2 milyon büyükbaş, 3,5 milyon da küçükbaş hayvanın kesim için hazır beklediğini söyledi.

Pakdemirli, yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Kurban kesimi ve satışı yapılacak olan yerlerde alınması gereken tedbirler hakkında açıklamalarda bulundu.

Kurbanlık pazarlarında bir gelenek olan tokalaşarak hayvan satış işleminin bu bayramda olmayacağının altını çizen Bakan Pakdemirli, ” Sosyal mesafe kuralına uymak çok önemli. Bu yüzden bu bayramda tokalaşma olmayacak” dedi.

Kurban satış ve kesim yerlerinde uygun giriş-çıkış kapıları oluşturulacağını vurgulayan Pakdemirli, “Kurban satış yerinin etrafı sınırlandırılacak ve çadırlar arası mesafe en az 2 metre olacak. Maskesiz girişlere de izin verilmeyecek. Ayrıca girişlerde vatandaşlarımızın el dezenfeksiyonu ve ateş ölçümü işlemleri titizlikle gerçekleştirilecek.” diye konuştu.

Hayvan satış yerlerine getirilen hayvanların kulak küpesi olmasının da önemine vurgu yapan Bakan Pakdemirli, “Hayvan satış yerlerine kulak küpesi, veteriner sağlık raporu/hayvan pasaportu/nakil belgesi olmayan hayvanlar alınmayacak. Vatandaşlarımız ise hayvanları  ‘HAYSAG’ mobil uygulamasından sorgulayabilecekler” ifadesini kullandı.

Pakdemirli, Kurban Bayramı için 1,2 milyon büyükbaş, 3,5 milyon da küçükbaş hayvanın kesim için hazır beklediğini belirterek, “Geçen yıl da aşağı yukarı 800 bin büyükbaş ve 2,7 milyon da küçükbaş kesildi. Yani her yıl aşağı yukarı yüzde 50’i daha fazlasını sektör hazır ediyor. Bu konuda vatandaşlarımızın dini vecibelerini yerine getirmeleri konusunda herhangi bir endişeleri olmasın.” dedi.

 

Yorum Yap