“Küçük Venedik” her haliyle görülmeye değer

“Avrupa’nın en güzel 30 kasabası” olarak gösterilen, 2 bin 600 yıldır yaşamın sürdüğü Uluabat Gölü‘ne kıyı Gölyazı Mahallesi, yaz aylarında ziyaretçilerine büyüleyici güzellik sergiliyor.

Göl sularının sonbahar ve ilkbahar aylarında yükselip evlerin gönüne kadar gelmesi dolayısıyla “Küçük Venedik” olarak bilinen şirin sahil kasabası Gölyazı Mahallesi, dört mevsim gezilse de en fazla ziyaretçiyi yaz aylarında ağırlıyor.

Yaz aylarında göl kıyısındaki bölge halkının açtığı yerlerde köylü kadınların yaptığı gözleme, balıkçıların yakalayıp pişirdiği sazan ve turna gibi balıkları yiyebilen ziyaretçiler, tekne gezisi sırasında göl içinde sazlıkların arasına gizlenmiş eşsiz güzelliğe sahip nilüfer çiçeklerini görebiliyor.

Yaklaşık 2 bin 600 yıldır yaşamın sürdüğü, eski Rum evleri, adaları, Ağlayan Çınar’ı, eşsiz doğal güzelliği, birçok türde kuşlarıyla Gölyazı, Japon Seyahat Acentaları Birliği (JATA) tarafından “Avrupa’nın en güzel 30 kasabası” arasında gösteriliyor.

Son dönemlerde düğün fotoğrafları için de uğrak yeri haline gelen Gölyazı’ya gelen gelin ve damatlar, teknelerin arasında, göl kıyısında, sular altında kalmış ağaç manzaralarında fotoğraf çektiriyor.

 

Gölyazı Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Atilla Yılmaz, yaz aylarında özellikle hafta sonlarında gölde tekne gezintisine yoğun ilgi olduğunu belirterek, İstanbul başta olmak üzere birçok kentten Avrupa’nın en güzel kasabalarından birin görmeye binlerce kişinin geldiğini söyledi.

Yılmaz, Türkiye’de görülmesi gereken yerleri ziyarete karar verenlerin ilk sıraya Gölyazı‘yı yazmaları gerektiğini kaydetti.

Yorum Yap