KÖY KOOP 81 İLDE ÖRGÜTLENİYOR

Köy kalkınma ve diğer tarımsal amaçlı kooperatiflerin merkezi kuruluşu Köy Koop, 81 ilde örgütleniyor. Köy Koop Genel Başkanı Eray Çiçek, “12 Eylül darbesi ile kapatılan ve yıllarca örgütlenmesi engellenen Köy Koop Bölge Birlikleri artık 30 ilde kurulabilir, 81 ilde örgütlenebilir hale geldi” dedi.
Köy Koop Genel Başkanı Eray Çiçek, düzenlediğ basın toplantısında, Köy Koop’un 1971’de kurulduğunu hatırlatarak,  “657 tane değişik yerlerde fabrikası oldu. Türkiye’de yaşanan 12 Eylül darbesi sonrası Köy Koop kapatıldı. Bölge birliklerinin de yüzde 80’i dağıtıldı. Yöneticilerimiz içeri atıldı, yurt dışına kaçanlar oldu. 1999’da Köy Koop’u tekrar kurma çalışmaları başladığında elimizde avucumuzda hiçbir şey yoktu.”  diye konuştu.


Genel Başkan Eray Çiçek, “Bundan bir ay önce Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli ile görüştüm. Görüşmeler sonunda Türk kooperatifçiliğinin anası olan Köy Koop’a diğer kuruluşlar gibi fırsat eşitliğinin verilmesi gerektiğini izah ettik. Bu girişimler sonuç buldu. Ardından genelgede düzeltme yapıldı ve yeni bir uygulama ile bizim de ismimiz o genelgeye yazıldı. Şu an Köy Koop bölge birlikleri 30 ilde kurulabilir, 81 ilde örgütlenebilir hale geldi. Köy Koop 49 yıl sonra zincirlerinden kurtuldu. Bu gelişme Köy Koop camiası ve Türk kooperatifçiliği açısından çok önemli bir karar. Bu kararın alınması aşamasında bize destek olan herkese teşekkür ediyorum. Bizim dışımızdaki kooperatifler birkaç alanda çalışabiliyor. Fakat Köy Koop’un alanı çok geniş. Halı üretebilir, enerji üzerine bile çalışma yapabiliriz “diye konuştu.

Yorum Yap