KIRSAL KALKINMAYA 1,2 MİLYAR LİRALIK HİBE

Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, kırsalda daha çok yatırım, üreticiye daha çok gelir, istihdama daha çok katkı amacıyla IPARD kırsal kalkınma desteklerini yatırımcılarla buluşturmaya devam ettiklerini belirterek, “Bu kez de toplam hibe desteği bütçesi 158 milyon avro yani 1,2 milyar lira olan IPARD-II 9. Başvuru Çağrısı için ilana çıktık.” ifadesini kullandı.

IPARD destekleri ile bir yandan AB standartlarında, rekabetçi yeni işletmeler kurulmasını desteklerken, diğer yandan kırsalda gelir getiren faaliyetleri çeşitlendirdiklerini dile getiren Pakdelirli, şunları kaydetti:

“Böylece kırsaldaki kadın ve genç girişimcilerimizi daha çok desteklemeyi ve kaliteli üretimi teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Bu çağrı kapsamında Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) ile Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302) sektörlerinde sunulacak projeler desteklenecek.

Hayvancılık sektöründeki yatırımların destekleneceği Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) tedbirinin destek bütçesi 104 milyon Avro, yani 790 milyon liradır. Bu kapsamda, yatırım tutarı 5 ila 500 bin avro arasındaki projelere yüzde 50-70 oranında hibe desteği sağlanacak.

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302)  tedbiri için ise 54 milyon avroluk destek bütçesi tahsis edildi. Bu çerçevede de, yatırım tutarı 5 ila 500 bin avro arasındaki projelere yüzde  55-65 oranında hibe desteği sağlanacak.

1.2 milyar lira hibe desteği bütçesi ayrılan IPARD-II 9. Başvuru Çağrı İlanına ilişkin ayrıntılı bilgiye Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun internet sitesinden de ulaşabilirsiniz.”

 

Yorum Yap