Kiraz üreticisi beklediğini bulamadı

 

Geçen yıl ihracatlık Napolyon kirazını toptan olarak 8-10 lira arasında satan Afyonkarahisar’ın Sultandağı ve Çay ile Konya’nın Akşehir ilçesindeki üreticiler bu yıl fiyatların 6 liraya kadar gerilemesi nedeniyle tepkili.

Sezona girilirken Çin’e ihracatın başlayacağı ve üreticinin bundan kazanacağına yönelik açıklamalarla umutlanan çiftçiler, bu yıl da hüsrana uğradı.

Girdi fiyatlarındaki artışa rağmen ihracatlık kirazın kilosunu geçen yıla göre daha düşük fiyattan satan üreticiler, 2019 yazına göre 8-10 liradan 6-7,5 lira aralığına gerilemesi nedeniyle yaş meyve sebze ihracatı yapan firmalara tepki gösteriyor.

Özellikle kirazındaki kalitesiyle ünü dünyaya yayılan Sultandağı’ndaki çiftçiler, Rekabet Kurulunun fiyatları aşağıya çeken firmaları incelemesini istedi.

Kirazın üçte biri işçilere gidiyor

Üretici Hasan Çavdar, ürünlerine hak ettiği değerin verilmesini isteyerek, “Yıllardır her sezona umutla giriyoruz ama olmuyor. Tarım işçilerine bu yıl ödenen ücret 88 lira oldu. Topladığı kirazla orantılarsanız elimize geçen paranın üçte birini işçilere ödüyoruz. Geri kalan üçte ikisiyle ilaç, gübre, diğer işçilik giderlerini ödeyebilirsek cebimize kalıyor ancak bu yılı da karsız kapattık. Kilogramda 1 lira bile cebimize girmedi.” dedi.

Yorum Yap