KİMYASAL İLACIN YERİNİ KAOLİN ALMAYA BAŞLADI

Bursa’da zeytin üreticileri ağaçlarına kimyasal ilaç yerine kaolin serperek, hem haşarattan korudu hem de 2 kat verim aldı.
Yıllarca zeytin ağaçlarına zirai ilaç atan ve istediği verimi alamayan üreticilerin kaolinle tanışmasıyla verim 2 katına çıktı.

Dünyada bu zamana kadar, parlak kağıtların üretiminde, boya, plastik eşya, yapay kauçuk, ilaç, gübre, mürekkep, kozmetik ürünlerin yapımında ve petrol sektöründe kullanılan kaolin artık tarımda kullanılarak ağaç ve sebzelerin 2 kat verim vermesini sağlıyor. Yerin altından çıkan bu kilin faydasını gören üreticiler artık ağaç ve sebzelerine bu kili uygulayıp hem iki kat fazla ürün alıyor hem de sağlıklı ürünler yetiştiriyor.


Bu ürünü kullanıp iyi verim aldıktan sonra herkesin faydalanması için satışına başlayan Rıdvan Ekim, “Kaolin kili uygulandığı meyve, sebze ve sert kabuklularda ince bir örtü oluşturarak bitkinin yapraklarının ve meyvesinin güneşten yanmasını önler. Ayrıca bitki üzerinde oluşturduğu tabaka ile sinek ve kurtların yaşam alanlarını kısıtlayarak uzaklaştırıcı ve kovucu etki yapmaktadır. Bu ürünü 1 tonluk ilaç tankerine 50 kilo koyarak uyguluyorsunuz, yağmur yağmadığı sürece 1 ay ağacı koruyor. Yağmur yağarsa ikinci defa ağaca atılıyor ama bu kez 1 ton suya 25 kilo konuluyor” dedi.
Kaolin kili Türkiye’de Kütahya, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Eskişehir, Bilecik, Kayseri, Konya, Nevşehir ve Niğde’de çıkartılıyor.

Yorum Yap