HASADA KEMENÇEYLE GİRDİLER

Dünyanın en kaliteli fındığı olarak bilinen Giresun fındığında hasat başladı.

Giresunlu çiftçiler 17 lira olarak açıklanan fındık taban fiyatı ve rekoltenin yüksek olmasından dolayı hasada şenlik havasında başlayarak bahçeye kemençe eşliğinde türkülerle girdi.

İmece usulü ile fındığa başlayanları, bahçede Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu da yalnız bırakmadı. Bahçeye giren Şenlikoğlu, vatandaşlarla fındık toplayarak öğle yemeğini de bahçede yedi.

Üreticilerin bahçeye, açıklanan fiyatın da etkisiyle neşeli girdiğini belirten Şenlikoğlu, “Giresunumuzda ve bütün Karadeniz’de artık fındık sezonumuz başlamış bulunmakta tabi bu seneki fındık sezonumuz çok daha neşeli, çok daha eğlenceli, çok daha güzel geçiyor. Bu sene cumhuriyet tarihinde ilk defa sezon öncesi fındık fiyatı açıklandı.” dedi.

Fiyatın yanı sıra verimin de üreticiyi memnun ettiğini vurgulayan Şenlikoğlu, rekoltenin 700 bin ton civarında beklendiğini ifade etti.

Şenlikoğlu, fındık fiyatları açıklanırken Giresun kalite fındığa ayrı bir fiyat verildiğini belirterek, ” 50 randıman gelen Giresun kalite fındığa 17 lira taban fiyat belirlendi. Ancak inşallah randımanımız daha da yüksek çıkarak 18-19 liraya hatta doğrudan tarım desteğini de dikkate alırsan 20 lirayı bulacaktır, bu da şehrimize ekonomik olarak yapılmış bir yatırımdır diye düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap