“Gıda kontrolörleri risk altında”

TMMOB Gıda Mühendisleri Odasından yapılan yazılı açıklamada, içinde bulunulan salgın ya da diğer afet durumlarında toplumun temel ihtiyaçlarını karşılamak adına çalışması gereken sektörlerden birinin de gıda sektörü olduğu vurgulandı.

Kısıtlamalara rağmen üretime devam etmek zorunda kalan gıda sektörü emekçilerinin sağlığını güvence altına almanın toplumsal bir görev olduğunu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu dönemde de temel ihtiyaç kategorisinde yer alan gıdanın, güvenilir gıda zincirinde arzını sürdürebilmek adına her türlü zorluğa, baskıya, hatta darp edilmeye varan saldırılara karşın, büyük bir özveri ile görevlerini yapan gıda kontrol görevlisi arkadaşlarımız sosyal mesafeyi korumanın neredeyse imkansız olduğu birçok işletmeye gitmeleri ve kullandıkları kalem, form gibi malzemeler nedeniyle Covid 19 bulaşı tehlikesi ile karşı karşıya çalışmaktadırlar. Sağlıklı olsalar dahi, potansiyel taşıyıcı olabilme ihtimallerine karşı, riski en aza indirmek için önlemler alınmalıdır.”

Açıklamada, oda adına Tarım ve Orman Bakanlığına şu soruları yöneltildi:

1) Denetimlere çıkan gıda kontrol görevlisi arkadaşlarımıza yeterli miktarda kişisel koruyucu donanımları (Bone, Maske, Tulum, Gözlük vb) veriliyor mu?

2) Yeteri miktarda kişisel koruyucu donanım verilemiyor ise denetimlerin devamlılığını sağlamak için ne tür bir aksiyon alındı?

3) Bakanlık ve il/ilçe müdürlüklerinde görev alan kontrolör arkadaşlarımıza Covid 19 testi yapıldı mı?/yapılması düşünülüyor mu? Yapıldı ise sonuçları kamuoyu ile paylaşılacak mı?

4) Olası pozitif vaka sonucunda ne gibi önlemler alınması planlanıyor?”

 

Covid 19 ile mücadelede kişisel hijyenden sonra en önemli konunun, sağlıklı ve yeterli beslenme olduğu bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu noktada da denetimlerin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı 2019 Faaliyet Raporu verilerini incelediğimizde Bakanlıkta görevli gıda kontrolörü sayısının 7004 olduğu, mevcut kadro ile ülke genelinde 1 milyon 215 bin 996 denetim yapıldığı ve sadece 174’ü için savcılığa suç duyusunda bulunulduğunu görebiliriz. Yine bu rapora göre ülkemizde 31 Aralık 2019 tarihi itibarıyla toplam 688 bin 159 gıda işletmesi bulunmaktadır. Bu işletmelerin 12 bin 788’i onay kapsamında, 675 bin 371’i ise kayıt kapsamında bulunmaktadır. Kayıtlı işletmelerin 76 bin 215’i üretim yeri, 316 bin 18 satış yeri, 280 bin 138 toplu tüketim yeridir. Tüm bu verilerin ışığında sayılarının bu kadar az olmasına ve iş yüklerinin bir o kadar fazla olmasına rağmen bu kadar işletmeyi denetlemek için büyük bir özveriyle çalışan gıda kontrol görevlisi arkadaşlarımızın sağlığını korumak ve hastalığın yayılmasını engellemek adına yukarıdaki sorularımız büyük önem arz etmektedir.”

 

Yorum Yap