FOÇA’DA 44 BİN ZEYTİN AĞACI KORUNACAK 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça’da zeytinde ve yağında kaliteyi olumsuz etkileyen zeytin sineği sorununa el attı.

Karaburunda 654 üreticinin zeytinliklerine “besi tuzağı şişesi” asarak 82 bin zeytin ağacını koruyan, zeytinin verimini ve kalitesini artıran Büyükşehir, şimdi de Foçalı zeytin üreticilerine ulaştı.

Foça’da Ilıpınar, Kozbeyli ve Yeniköy mahallelerindeki 191 üreticinin 44 bin 107 ağacına 46 bin besi tuzağı hazırlandı. Besi tuzakları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Gönüllü Takımında yer alan üniversite öğrencilerinin desteği ile ağaçlara asıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan, amaçlarının kimyasal ilaç kalıntılarından arınmış, temiz ve güvenilir gıda üretmek olduğunu söyledi.

Üreticilere hastalıkla doğal yöntemlerle mücadele etmeyi öğrettiklerini belirten Özkan, bu çerçevede zeytin üreticilerinin yanında olduklarını kaydetti.

Foça Ilıpınarlı zeytin üreticisi Fazıl Avlar ise besi tuzağı yöntemi sayesinde zeytinin kalitesinin artacağını, organik üretime geçebileceklerini belirterek, “Daha da önemlisi İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile insan sağlığı için önemli bir çalışma yapıyoruz. Çocuklarımız ilaçsız, zehirsiz ürün yiyecekler” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Foça’da üç mahallede yürütülen çalışmanın ilçe genelinde yaygınlaşacağını bildirdi.

Yorum Yap