ESK DEPOLARINDAKİ ETLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada. İyi Parti Milletvekili Lütfü Türkkan’ın, 7 Nisan 2020’de İnfaz Düzenlemesi ile ilgili olarak TBMM’de gerçekleştirilen görüşmelerde yaptığı konuşmada, ” Et ve Süt Kurumunun depolarındaki etlerin bekletildiği ve çürüdüğüne dair” kamuoyunu yanıltıcı iddialarda bulunduğu belirtildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Et ve Süt Kurumu (ESK) depolarında uygun koşullarda muhafaza edilen etlerin çürümeye terk edildiği iddiasının tamamen gerçek dışı  ve çirkin bir iftira olduğu vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kurumumuz 1952’den bugüne sağlıklı, güvenli, kaliteli ve ekonomik ürün çeşitlerini Et ve Balık Kurumu markası ile tüketicilerine ulaştırmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı Et ve Süt Kurumu, üreticileri korumak amacıyla hayvanlarını satın almakta, depolamakta ve piyasa ihtiyaçları doğrultusunda et fiyatlarını regüle etmek için de stoğunda bulundurduğu etleri, ihtiyaç olduğu dönemlerde iç piyasada satışa sunmaktadır. Depolarımızdaki etlerin tamamı yerli üreticilerden alınan hayvanların etleri olup ithal et stoğumuz bulunmamaktadır.

Korona virüs salgınının alışveriş kültürüne etkilerini de göz önünde bulunduran Kurumumuz, kıyma ve kuşbaşı konserve veya dondurulmuş şekilde raf ömrü uzun, kolay muhafaza edilebilen ürünlerin ülkemizin dört bir yanında tüketicilere ulaştırılmasını sağlamaktadır. ESK 10 Şubat 2020 tarihinde piyasa ihtiyaçları doğrultusunda karkas et satışını başlatmıştır ve sektörün ürünlerimize olan talepleri her geçen gün artmaktadır.

Et ve Süt Kurumu sadece tüketicilerimizin değil aynı zamanda MSB ve Jandarma Genel Komutanlığı başta olmak üzere çok sayıda kamu kurum ve kuruluşunun da et ihtiyacını yıllardan beri karşılamaktadır.”

Açıklamada, hem üretici hem de tüketiciye koruyarak ülkeye 68 yıldır güvenle hizmet eden Et ve Süt Kurumunun, içinde bulunulan bu zor günlerin sağlıkla ve gıda arzında herhangi bir sıkıntı yaşanmadan geçirilmesi hususunda çalışmalarını titizlikle sürdürdüğü belirtildi.

 

 

Yorum Yap