DÜNYAYA ŞİFA DAĞITIRKEN DÖVİZ KAZANDIRIYOR

Hem sağlığa faydası hem de lezzeti nedeniyle popülerliği her geçen gün artan, İngiliz Kraliyet ailesinin tercihiyle dünya genelinde büyük bir popülerlik kazanan taze siyah incirin ihracat yolculuğu, 29 Temmuz’da başladı.

Kalp krizi riskini azaltan, Anadolu’dan dünyaya şifa dağıtan taze siyah incir rekoltesinin ve kalitesinin bu yıl çok iyi olduğu belirtildi.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, 2018’de 39 milyon dolar olan taze siyah incir ihracatının bu yıl 50 milyon dolar aşmasını hedeflediklerini söyledi.

Anadolu topraklarında yetişen nadide meyvelerden biri olan taze siyah incirin katma değeri yüksek ihraç ürünlerinden biri olduğuna işaret eden Uçak, “Hava kargo sayesinde taze siyah incir daha da katma değerli ihraç edilir hale geldi. Ortalama ihraç fiyatı 2,5 dolar olan taze siyah incirde 3 doları geçmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

Taze siyah incir kanın pıhtılaşmasını engelleyerek kalp krizi riskini azaltırken, ciltteki yaraların çabuk kapanmasını sağlıyor, kansızlığı önlüyor. Enerji kaynağı olan taze siyah incir astım, öksürük ve soğuk algınlığını tedavi edici özellikler taşıyor, kabızlığı giderirken, kandaki kolesterol seviyesinin dengelenmesine yardımcı oluyor.

Yorum Yap