CHP’Lİ GÜRER ÇİFTÇİLERE VERİLEN EĞİTİMLERİ SORDU

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bilinçsiz tarım uygulamalarının sonucunda ortaya çıkan ürün kalitesinin düşüklüğü ve verim kaybı gibi sorunlara dikkati çekmek amacıyla verdiği soru önergesine, “Nitelikli meslek mensuplarının yetiştirilmesi çerçevesinde, çiftçilere yönelik bir eğitim çalışması yapılmakta mıdır? Yapılan eğitim çalışmalarına katılım illere göre ne oranda değişmektedir?” şeklinde sorular yöneltti.

Önergeye yanıt veren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, üreticiler bilgi ihtiyaçlarının karşılanması, katılımcı yayım yaklaşımı ve yenilikçi yayım metotları aracıyla üreticilerin teknik ve uygulama kapasitelerinin geliştirilmesi amacıyla çeşitli eğitim ve yayım faaliyetlerin yürütüldüğünü söyledi.

Bakan Pakdemirli, “Bu kapsamda 2019 yılında çiftçi izleme gezileri, çiftçi eğitimleri, çiftçi toplantıları, demonstrasyonlar ve tarla günleri olarak 93 bin 480 etkinlik düzenlenmiş olup, bu etkinliklere 1 milyon 882 bin 348 çiftçimiz katılmıştır” dedi.

 

Pakdemirli, “Sürü Yönetimi Elemanı Benim projesi kapsamında 2013-2019 yılları arasında 1730 kurs düzenlenmiş olup, 38 bin 811 kişiye eğitim verilmiştir” ifadesini kullandı.

Ömer Fethi Gürer ise Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere yönelik eğitimlerle ilgili açıklanan rakamların yüksek olduğunu ancak bunların çoğunun kağıt üzerinde yapılan etkinlikler ya da etkisiz çalışmalar olduğu yönünde değerlendirmeler bulunduğunu belirtti.

Gürer, şunları kaydetti:

“2 milyon 300 bin civarında ÇKS kayıtlı çiftçi var. Bakan, 1 milyon 883 bin çiftçiye eğitim verildiği söylüyor. Bu eğitimlerin alan ölçümü yapılmış mıdır, yoksa kağıt üzerinde kalan ifadeler midir? Önemli olan budur. Türkiye’nin geleceğinin tarımda olduğu artık net bir şekilde ortaya çıkmıştır.”

 

 

 

Yorum Yap