CHP’Lİ BARUT’TAN BAKAN PAKDEMİRLİ’YE SERT TEPKİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, “Zarar eden çiftçimiz yok” diyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sert tepki gösterdi.

Barut, yaptığı açıklamada, Bakanı Pakdemirli’nin “Türkiye’nin hiçbir yerinde ‘Benim ürünüm yerde kaldı, zarar ediyorum’ diyen çiftçimiz yok” açıklamasına yanıt verdi.

Bakan Pakdemirli’nin tarımı bilmediğini, tarımdan anlamadığının bir kez daha görüldüğünü aktaran Barut, “Tuzu kuru beyzade yanlış ve eksik açıklamalar yapıyor. Çiftçi zarar etmiyorsa niye feryat ediyor, kan ağlıyor? Çukurova’da tarlada kalan soğan ve patatesi görmüyor musunuz?” dedi.

Ülke genelinde çiftçilerin kan ağladığını, çözüm bulunması için feryat ettiğini vurgulayan Barut, şunları kaydetti:
“Bakan bey, tarımı bilmediğinizi biliyoruz da bu söylemlerinizle tarımı bilmediğinizi pekiştirdiniz. Eğer tarlada ürünü kalmayan çiftçi yoksa, Çukurova’da soğan tarlada kaldı mı, kalmadı mı? Neden soğan tarlada çürümeye terk edildi? Fiyatı 40 kuruşa kadar düştü mü, düşmedi mi? İşçi ve nakliye parasını bile karşılamadı soğan. Patates aynı şekilde tarlada kaldı. Bakanın iş bilmez politikaları ve koyduğu ihracat yasakları nedeniyle durum böyle oldu. Önümüzdeki dönem limonda da aynı şey yaşanacak. Buradan ikaz ediyoruz. Çukurova’da üretici ‘yandım anam, bittim’ diye feryat ediyor. Bakanlık koltuğuna oturup konuşmak kolay. Gelin çiftçinin halini Çukurova’da alanda, arazide görün. Zor durumda olan çiftçiye destek olalım, çiftçiyi kalkındıralım. Başka ülkelerin çiftçilerine değil kendi ülkemiz çiftçisine destek verelim. Hani siz yerli ve milliydiniz ya, gelin milli ve yerli çiftçimizi destekleyelim.”

Yorum Yap