CHP’Lİ BARUT: “SOĞAN TARLADA ÇÜRÜMEYE TERK EDİLDİ”

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, hasat dönemi ithalat darbesi yiyen soğan üreticilerinin ihracat kısıtlaması nedeniyle de ürünlerini satamadığını belirterek, soğanın tarlada kaldığını söyledi.

Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Yalnızca köyünde soğanını alıcı bulunmayınca  tarlada bırakan üreticilerle buluşan Barut, çiftçilerin sorunlarını dinledi.

Soğan üreticilerinin yalnız ve sahipsiz olmadığını vurgulayan Barut, dönüme 4 bin lira maliyetle soğan üreten ancak kilogramını 40 kuruşa bile satamayan üreticilerin mağduriyetine dikkati çekti.

Barut, soğanın tarlada kaldığını belirterek, şöyle konuştu:

“Hasadı yapılan soğan tarlada kalmasın diye üretici alıcı bekliyor. Üretici perişan halde. Tam 6 ay önce söyledik. Ocak ayında soğanda ihracata yasak getirdiler. ‘İhracatı değil ithalatı yasaklayın’ dedik. Sözümüzü dinletemedik. Bu nedenle soğan üreticisi perişan halde. Soğan soyanın ve doğrayanın gözünü yaşarttığı gibi üreticinin de gözünü yaşartıyor. Türkiye’de yıllık ortalama 2 milyon 200 bin ton soğan üretiliyor, 1 milyon 800 bin ton tüketim var. Günlük 5 bin ton tüketim var. Ancak pandemi günlerinde lokantalar ve işyerleri kapalı olduğu için günlük tüketim yarı yarıya yani 2-3 bin tona düştü. Salgın nedeniyle üretici sıkıntılı günler yaşıyor. Dekara 4 bin lira maliyetle soğan üreten çiftçi kilogramını 40 kuruşa satamıyor.”

Soğanın çürümeye terk edildiğine dikkati çeken Barut, “Üreticinin mağduriyetini destekleyerek giderin. Çiftçinin sorununu Mısır’daki sağır sultan duydu, bizim bakanımız duymadı ya da duyuyor ama işine gelmiyor. Yerli üreticiyi desteklemezseniz daha çok ithalat yapmak zorunda kalırız. Üreticinin sesine ve feryadına kulak verin. İthalatı kaldırın ve ihracatı tamamen açın. Üretici üretsin, toplumu beslesin.” dedi.
Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir ise uyarılarına rağmen soğanda ihracatın önünün açılmadığını dile getirerek, “Soğan arazide kaldı. Tüm dünyada soğan çıkmaya başladı, bizim turfandacılık özelliğimiz kayboldu. Adana’da şimdi sıcaklar da başlayınca soğan tarlada kaldı ve üretici mağdur oldu” diye konuştu.

 

 

 

Yorum Yap