CHP’Lİ BARUT PATLADI: “TARIMDA KAPKARA TABLO VAR”

CHP Adana Milletvekili, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Türkiye’nin her 1 kilogram tarımsal ihracatına 6 kilogram ithalat yapıldığını belirterek, “Tarımda kapkara tablo var pembeyle boyamaya çalışma tutmaz sayın bakan.” dedi.

Barut, yaptığı açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığından “Çiftçi neden kan ağlıyor? Tarımdan neden uzaklaşıyorlar?” sorularının yanıtlarını beklediklerini vurguları.

Tarımsal üretim maliyetlerinin geçen yıldan bu yana yüzde 200 arttığını ancak bunu iktidarın söyleyemediğine dikkati çeken Barut, şöyle konuştu:

“2019 yılında 16,1 milyar lira tarımsal destek verdiklerini söylüyorlar.

Oysa Tarım Kanununa göre verilmesi gereken destek 38 milyar liraydı. 38 milyar liranı arısını bile vermiyor bununla övünüyor. Yeni sezona girilirken pamukta, zeytinyağında ve ayçiçeğinde yağlı tohum destekleri halen ödenmedi, çiftçileri mağdur ettiklerini söyleyemiyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ‘18 milyar dolar tarımsal ihracatımız var 5,3 milyar dolarlık dış ticaret fazlamız var tarımda net ihracatçı konuma geldik’ diyerek kandırıyor. Saman ithalatından canlı hayvan ithalatına kadar birçok üründe ithalat rekoru kırıldı.

Sadece ve sadece hayvan ve et ithalatına 8,5 milyar dolar paramız gitti.”

“Tüm AKP iktidarında 81 milyar dolarlık tarımsal hammadde ve ürün ithal edildi” diyen Barut, “Buna karşın sadece 13 milyar dolarlık tarımsal hammadde ihracatımız var. 1 kilo ihracat yaparsak 6 kilo ithalat ediyoruz. Yandım diye ağlayan üreticilerle dalga geçenleri halka havale ediyoruz. Tarım Bakanlığını gerçekleri söylemeye davet ediyoruz. Tarımda kapkara tablo var pembeyle boyamaya çalışma tutmaz sayın bakan. Bu yangını söndür tarıma destek ver.” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap