CHP’Lİ BARUT: “Pamukta destekleme primi 1,5 lira olmalı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, son 3 yıldır 80 kuruş olarak açıklanan pamuk destekleme priminin kilogram başına en az 1,5 lira olması gerektiğini söyledi.

Pamukla özdeşleşen bereketli Çukurova topraklarında ekim alanı azalan pamuk tarlalarını gezen Ayhan Barut, yanlış tarım politikaları nedeniyle üreticilerin pamuktan uzaklaştığını ifade etti.

Eylül ayı itibarıyla hasadı yapılacak pamuk tarlalarında üreticilerle görüşüp sorunlarını dinleyen Barut, şunları kaydetti:

“Pamuk, ülke ihracatımızın önemli kalemlerindendir. Tekstil ve konfeksiyon sanayisinin hammaddesidir. Beyaz altın olarak bilinen pamuk, emek yoğun bir üründür, zahmetli ve üretim maliyeti yüksektir. Üretim maliyetlerinin altında satılmaması gerekir. Maalesef ülkemizde uygulanan yanlış tarım politikaları nedeniyle pamuk ekim alanları azaldı, neredeyse kayboldu. Yıllık pamuk ihtiyacımız 1,5 milyon ton, üretimimiz ise 1 milyon ton civarında. Her yıl 500 bin tonun üzerinde pamuk almak için 1 milyar dolardan fazla para verip ithalat yapıyoruz. Pamukta net ithalatçı hale geldik. Oysa ülkemizin en uygun yerlerinde pamuk yetiştirilmiyor.”

 

“Son dönemlerde maalesef beyaz altın pamuk, üreticinin beyaz kefeni, kara talihi hale geldi.” diyen Barut, şöyle devam etti:

“Neden? Çünkü pamuk yeterince desteklenmiyor. İthalat yapılmaması lazım, ihraç edilmesi gerek ama tersi yapılıyor. Adana’da 2 sezon önce pamuğun kilogramı 4,5 liraya satılıyordu, 2 sene geçti ama şimdi 3 lira ve altına indi. Uygulanan prim de 80 kuruş olarak 3 yıldır aynı kaldı. Oysa pamuk üretim maliyetleri yüksektir. İlacından mazotuna, tohumdan gübresine son iki yılda yüzde 200 oranında arttı ama ürün fiyatı yerinde saydı. Pamukta teşvik primi politikası son derece yanlıştır. 2019 yılında ödenmesi gereken bu 80 kuruşluk prim, bir sezon sonra daha bugünlerde ödenmeye başlandı. Önümüzdeki dönemde, Çukurova’nın esas ve ana ürünü olan pamuğun eski günlerine kavuşması için kilogram başına destekleme priminin en az 1,5 lira olması gerekiyor. Buna ihtiyacımız var. Bugünlerde çiftçiye bu müjdenin verilmesi gerekiyor. Pamuğun 3 yıldır aynı olan prim miktarını 1,5 lira olarak açıklayın. Zor durumdaki çiftçiyi kurtarın. Aksi takdirde başka ülkelerin çiftçilerine ithalat yapılarak para verilecek, bizim pamuk üreticimiz ise tarımdan uzaklaşacak. Pamuk, bu topraklarda kaybolacak. Ancak eski siyah beyaz Türk filmlerinde pamuk görebileceğiz.”

 

Yorum Yap