CHP’Lİ AYGUN TEKİRDAĞ’DAKİ YANGINLARI SORDU

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ’da arka arkaya çıkan orman yangınlarını soru önergesi ile TBMM’ye taşıdı.

Aygun, dünyada yaşanan Kovid-19 salgınının ekolojik dengenin ve doğal güzelliklerin korunmasının önemini anlatması açısından ders niteliğinde olduğun vurgulayarak, “İnsanlık, doğal çevrenin korunmaması halinde küresel salgınların

artması sonucu daha büyük felaketler yaşayacaktır. Kovid-19 sonrası dünya eskisi gibi olmayacaktır. Bu nedenle Türkiye olarak tabiatımızı ve doğanın bize verdiği zenginlikleri her zamankinden daha çok korumak zorunluluğu ile karşı karşıyayız.” İfadesini kullandı.

Aygun, Tekirdağ’da arka arkaya piknik alanları ve ormanlık alanda çıkan yangınların imar için yapıldığına dair şüpheler oluştuğunu belirterek, “Hayat eve sığar ama doğa olmadan hayat olmaz” uyarısını yaptı.

Aygun, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesinde, Kovid-19 salgını ile mücadele edilen süreçte şüpheli orman yangınlarının çıkmasının düşündürücü ve üzücü olduğunu vurguladı.

CHP’li Aygun, Tarım ve Orman Bakanlığından şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

– Tekirdağ’da son 10 yılda kaç hektar alan yanmıştır?

– Kovid-19 salgını sürecinde Tekirdağ’da yanan orman alanı ne kadardır? Yangın nedeni saptanmış mıdır? Bu yangınların imar için çıkarıldığı iddiaları güçlenmektedir. Yanan yerlerde hemen ağaçlandırmaya gidilecek midir?

– Tekirdağ’da son dönemde artan yangınları önlemek için ne gibi tedbirler alacaksınız?

– Tekirdağ’daki orman yangınları sonucu imara açılmış alan var mıdır?

– Tekirdağ’da son 10 yılda yanan ormanlık alanların ne kadarında ağaçlandırma yapılmıştır?

– Orman yangınları için helikopter ve uçak kiralama ya da satın alınma açısından nasıl bir önlem alacaksınız?

 

 

Yorum Yap