CHP’Lİ AYDIN: “Çiftçinin kapanmaz bir borcu var”

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, çiftçilerin, tarlasını, bağını, bahçesini, evini sattığını ancak borcunun bitmediğini söyledi.

Orhaneli, Mustafakemalpaşa, Yenişehir, Gemlik ve Nilüfer’den sonra Karacabey’de vatandaşların sorunlarını ve önerilerini dinleyen Aydır, Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem’i ziyaret etti.

Karacabeyli çiftçinin 1 milyar liraya yakın borcu olduğunu öğrenen Aydın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı çağrıyı hatırlatarak devletin çiftçinin borçlarını silmesi gerektiğini söyledi.

Zaten kötü olan ekonominin üzerine bir de yaşanılan bu sıkıntılı günlerde devletten de destek göremeyen çiftçinin kan ağladığını vurgulayan Aydın, şunları kaydetti:

“Çiftçinin kapanmaz bir borcu var. Tarlasını, bağını, bahçesini, evini satıyor ama borç yine de bitmiyor. Çiftçilerimizi korumak adına tüm borçların silinmesi gerekiyor. Borç batağında olan çiftçilerimizin üretime devam etmesi imkansız hale geldi. Üretim yapmayan çiftçi sayısı her geçen gün artıyor. Milli gelirin yüzde 1’i oranında her ay çiftçiye destek verilmeli ama hiçbir zaman bu yüzde 1 verilmedi. Çiftçilerimize verilecek her destek ülkemizin geleceğine verilecek destektir.”

Aydın, daha sonra Pancar Üreticileri Kooperatifi Başkanı Hasan Karahasanoğlu’nu ziyaret ederek bilgi aldı.

 

 

Yorum Yap