Bursa TB Başkanı Matlı, gıda firmalarının sorunlarını dinledi

Bursa Ticaret Borsası (Bursa TB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, TOBB Gıda Sanayi Meclis Başkanı Necdet Buzbaş ve TOBB İçecek Sanayi Meclis Başkanı Feyhan Yaşar ile birlikte, Türkiye’nin önde gelen gıda ve içecek sanayi firmalarının sorunlarını dinledi.

Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantı gündeminde, Kovid-19 sonrası gıda ve içecek sanayi meclislerinin stratejileri ve içinde bulunulan sürecinin sektöre yansımaları yer aldı.

Türkiye’de gıda ve içecek sanayisinin, bünyesinde bulunduğu Ar-Ge merkezleri, coğrafi işaretli ürünleri ve uluslararası markalarıyla bugün, ülke ekonomisine en çok katkı sağlayan sektörlerin başında geldiğini belirten Matlı, “Sanılanın aksine, bu sektörlerimiz de pandemiden olumsuz etkilenmiştir. Turizm sektörünün durumu ve zorunlu olarak kapanan işyerleri, özellikle talep yönünde ciddi bir düşüşe neden oldu. Sektörlerimiz bu süreçte, restoranların kapanmasıyla birlikte üretim kapasitelerini ciddi oranda azaltmak zorunda kaldı. Bizim amacımız bu süreci en az hasarla atlatıp, elimizdekini korumak olmalı.” dedi.

Süreçte önceliğin pandemiden çıkış olduğunu dile getiren Özer Matlı, şunları kaydetti:

“Artık normalleşme sürecini konuşmamız gerekiyor. Sağlık alanında tüm dünyaya örnek olan ülkemiz, kademeli olarak normalleşme sürecini yürütüyor. Bundan dolayı 1 Haziran itibarıyla da başta hizmet sektörü olmak üzere normalleşme süreci kademeli olarak başlatıldı. Hem iç talebin canlandırılmasına hem de sağlık kurallarından ödün vermeden işbaşı yapılabilmesine yönelik bir dizi önlem alındı. Özellikle normalleşme süreciyle birlikte işbaşı yapacak sektörlere yönelik kural ve rehberleri, Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulumuz ile birlikte belirliyoruz. Perakende sektöründen iklimlendirme sistemlerine, şehirlerarası yolcu taşımacılığından otomobil üretimine kadar, birçok alanda sektör meclislerimizin hazırladığı kurallar yayımlandı.”

 

Yorum Yap