Bakanlar Kestel’e desteklerle geldi

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AFAD olarak öncelikle evi hasara uğrayan ve eşyalarını kaybedenlere 5 bin liraya kadar ilk etapta yardımda bulunacaklarını söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bursa’da selden etkilenen bölgelerle ilgili basın toplantısı düzenledi.

Soylu, Kestel ilçesinde 5 kişinin öldüğü, 1 kişinin kaybolduğu, çok sayıda evin zarar gördüğü sele ilişkin “İçişleri Bakanlığı AFAD olarak evvela evi hasara uğrayan ve eşyalarını kaybeden vatandaşlarımıza 5 bin liraya kadar ilk ağızda bir yardımda bulunacağız.” dedi.

 

Bekir Pakdemirli ise tarımsal faaliyetin devamının son derece önemli olduğunu ancak TARSİM’in de bir o kadar önem taşıdığına dikkati çekerek, “Şu anda Bursa’da tarım sigortalılık oranı yüzde 18 yani olması gerekenin 5’te biri. Bu köylerin birçoğu da orman köyleri. Bu sebeple ORKÖY kapsamında bu köylerimize 2 milyon lira biz de hibe desteği vermeyi öngördük. En azından tarımsal faaliyetin sürdürebilmesi ve yaşanan acılara bir miktar da olsa telafi olabilmesi kapsamında böyle bir şey yapalım dedik.” diye konuştu.

Pakdemirli, “Bundan dolayı hasar görmüş arkadaşlarımız ellerindeki hasar tespit raporlarıyla Tarım Kredi’ye borçlarını, Ziraat Bankasına borçlarını erteleyebilecekler. Bu konuda herhangi bir sıkıntımız yok.” ifadesini kullandı.

Öte yandan Kestel’deki hasar tespit çalışmaları sürerken bir yandan da vatandaşlar zarar gören ev ve iş yerlerinde onarımlara başladı.

 

 

Yorum Yap