Bakan Pakdemirli: “Yangın tespitinde İHA’lardan faydalanmaya başlayacağız”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yangın tespitinde bu yıl ilk kez İHA’lardan faydalanmaya başlayacaklarını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) orman yangınları ile mücadele için hazırlıklarını tamamladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, orman yangınlarıyla mücadelede 3 temel strateji belirlediklerini vurgulayan Bakan Pakdemirli, “Bunların ilki önleme, yani yangın çıkmasına mani olacak eğitim ve bilinçlendirme çalışması. Unutmayalım ki orman yangınlarının yüzde 88’i insan kaynaklı ve bu oranın inmesi ancak eğitim, bilinçlenme ve dikkatle sağlanabilir” ifadesini kullandı.

İkinci stratejilerinin ise önleme, yani erken uyarı, hızlı ve etkin müdahale olduğunu vurgulayan Pakdemirli, “Orman yangınlarını tespitte bu yıl ilk defa İHA’lardan faydalanmaya başlıyoruz. Ülke genelinde 776 yangın gözetleme kulesinden ormanlarımızı izliyoruz Yangından anında haberdar oluyor ve 1140 noktada konuşlanmış ilk müdahale ekiplerimiz ile en kısa sürede yangınlara müdahale ediyoruz. Böylece yangınlara ilk müdahale süremizi 12 dakikaya indirdik.” değerlendirmesinde bulundu.

Orman yangınlarıyla mücadele için büyük bir planlamaya ve titiz çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, ekipmanın da çok önemli olduğunu vurgulayarak; “Yangınla mücadele kapsamında yaklaşık 8 bin araç görev alacak. 300 arazözü de bu yıl yenileyeceğiz” dedi.

 

 

Yorum Yap