BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİREN KURU KAYISIDA İHRACAT ARTTI

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep, koronavirüs salgınıyla beraber bağışıklığı güçlendiren kuru meyvelere talebin arttığını söyledi.

Türkiye’de 2019 mart ayında 77 milyon dolar olan kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incir ihracatının bu sene martta yüzde 16 artarak 90 milyon dolara yükseldiğini dile getiren Celep, sezonun başladığı günden bugüne kadar ise kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incirden 723 milyon dolar gelir elde edildiğini vurguladı.

Özellikle yüksek besin değerleriyle kuru kayısının, koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlendiren besleyici gıdalar arasında yer aldığına dikkati çeken Celep, “A, B, C, E, K vitaminlerinden zengin olmasının yanı sıra aynı zamanda demir, potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve lif deposu. İçerdiği beta karoten miktarıyla da kuvvetli antioksidan etkiye sahip.” İfadesini kullandı.

 

Türkiye’de sezonun başladığı 1 Ağustos 2019’dan 30 Mart 2020’ye kadar olan dönemde 76 bin ton kuru kayısı ihraç edildiğini dile getiren Celep, “Geçen sezona baktığımızda Türkiye genelinde kuru kayısı ihracatının yüzde 4 artarak 189 milyon dolardan 197 milyon dolara yükseldiğini görüyoruz. Kuru kayısı ihracatının en fazla gerçekleştiği Ege Bölgesi’nde ise 26 bin ton kuru kayısı ihraç edilerek 8 aylık dönemde 78 milyon dolarlık döviz girdisi sağlandı.” değerlendirmesinde bulundu.

Celep, ABD, Almanya, Brezilya, Hollanda, Mısır, Çin ve Beyaz Rusya’ya kuru kayısı ihracatında artış olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“ABD’ye 26 milyon dolar, Almanya’ya 18 milyon dolar, Fransa’ya 17 milyon dolar, Brezilya’ya 10 milyon dolar, İngiltere, Rusya ve Avustralya’ya 9 milyon dolar, Hollanda’ya 6 milyon dolar, Cezayir ve Mısır’a 5 milyon dolar, Beyaz Rusya’ya 4 milyon dolar ihracat gerçekleştirilerek dünya genelinde 105 ülkeye kuru kayısı gönderildi. Salgının sıfır noktası Çin’e ise geçen sene 2 milyon dolar olan kuru kayısı ihracatı bu sene yüzde 125 artarak 4,5 milyon dolara ulaştı.”

 

Yorum Yap