AVRUPALI ÖĞRENCİLERİN ARMUT HASADI 

Türkiye’de armut üretiminin yüzde 60’ının karşılandığı Bursa’nın Gürsu ilçesine gelen Avrupalı öğrenciler, dalından armut toplamanın keyfini yaşadı.

Uluslararası Gönüllü Çalışma Programı dahilinde Avrupa’nın dört bir yanından Türkiye’ye gelen öğrenciler, Gürsu Belediyesinin misafiri oldu.

7 ülkeden gelen 16 öğrenci, örf ve adetleri öğrenmenin yanında ilçenin en önemli gelir kaynağı olan armudun hasadına da katıldı.

Ellerine aldıkları kovalarla merdivene tırmanan öğrenciler, en iyi armudu bulmak için gayret sarf etti. Merdivene çıkmayı göze alamayan öğrenciler ise uzun boylarının avantajını kullanarak ağaçların altlarından topladı.

Topladıkları armutları kova kova taşıyan Avrupalı öğrenciler, tek tek seçerek kasalara yerleştirdi. Yıllardır armut toplayanları aratmayan öğrenciler, keyifli bir güne imza attı.

Türkiye’ye 70 milyon liranın üzerinde katma değer sağlayan Gürsu’da yetişen armudu gelen misafirlere tanıtmaya çalıştıklarını ifade eden Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, “Yurt dışından gönüllülük faaliyetleri programı kapsamında ağırladığımız öğrencilere, Gürsu’nun tarımını, doğasını, tarihini, örf ve adetlerini yerinde gösterip yaşatıyoruz. Bugün de armut bahçesindeyiz. Bu kardeşlerimize armudun ekiminden budamasına, sulamasından toplamasına kadar hepsini yerinde gösteriyoruz” dedi.

7 ülkeden gelen öğrenciler, armut hasadı haricinde ilçede yapılan diğer faaliyetlere de katıldı.

Yorum Yap