AVOKADODA 50 MİLYON HEDEFİYLE HASAT BAŞLADI

Türkiye avokado üretiminin yüzde 80’nin karşılandığı Antalya’nın Alanya ilçesinde geçen yıl 40 milyon adet olarak gerçekleşen üretimin bu yıl 50 milyona çıkması bekleniyor.

Türkiye’ye 1953 yılında hobi amaçlı üretim için Meksika bölgesinden getirilen Amerikan armudu olarak bilinen avokado, tüketimi artınca 1990’lı yıllar başında Alanya başta olmak üzere Gazipaşa, Anamur ve Mersin bölgelerinde ticari olarak üretilmeye başlandı.

Antioksidan özelliğiyle bilinen ve 4 adedi yaklaşık 1 kilogram gelen avokadonun Alanya’daki üretimi her geçen gün artıyor.

Alanya, Türkiye avokado üretiminin yüzde 80’ini karşılar hale gelirken, geçen yıl üretim adeti 40 milyona kadar ulaştı. Bu sene hasadına başlanan avokadonun hava şartlarının normal olmasından dolayı bu rakamın 50 milyon olması bekleniyor.

Toptan adet fiyatı kalitesine göre 4-4,5 lira arasında değişen avokadonun 6-7 lira arasında perakende fiyatıyla tezgahlarda yerini buluyor. Hasatla beraber Romanya, Ukrayna, Rusya, Gürcistan, İran gibi ülkelere de ihracatı yapılması hedefleniyor.

Alanya Avokadocular Birliği Başkanı Hilmi Sevilgen, sezondan umutlu olduklarını söyledi.

1 Ağustos itibarıyla hasadın başladığını belirten Sevilgen, “Bu seneki ürünlerimizin kalitesi gezdiğimiz bahçelerde gayet düzgün gözüküyor. Rekolte yüksek. Bu sene geçen yıla oranla ürünün daha fazla olduğunu görüyoruz. Geçen yıl 40 milyon civarında bir üretimimiz olmuştu. Bu sene 50 milyon civarında bir beklentimiz var” dedi.

Nazmi ve Ayşe Teke çifti ise geçimlerini avokado ve diğer tarım üretimi ile sağladıklarını verimden memnun olduklarını belirtti.

 

Yorum Yap